W gościnnych progach ,,Pracowni pozarządowej” grupa Koszalin 2.0 zorganizowała w niedzielne popołudnie, 24 lutego, „Warsztaty 2.0” – spotkanie z lokalnymi liderami społeczności młodzieżowych o tym, “jak robić coś dobrze” w przestrzeni publicznej.

Uczestnicy – nastolatkowie; uczniowie koszalińskich szkół średnich i uczelni wyższych – mogli w trakcie nich wziąć udział w tematycznych panelach dyskusyjnych dotyczących dobrych praktyk działań w środowiskach miejskich oraz partycypacji młodych w Koszalinie.
Pierwszy z wykładów, zatytułowany: „Działania na poziomie 2.0”, zaprezentował Dawid Hamera – prezes zarządu stowarzyszenia Szczecin 2.0, publicysta i aktywista. W ciekawy sposób omówił on dotychczasowe działania podjęte przez stowarzyszenie, któremu przewodniczy, oraz mechanizmy wpływające na prawidłowe funkcjonowanie młodzieżowych „organizacji 2.0”. Podzielił się także refleksjami nt. pierwszych miesięcy swojej działalności społecznej. W drugiej części jego wystąpienia wszyscy uczestnicy warsztatów wzięli udział w „burzy mózgów”, podczas której kompleksowo zdiagnozowali nieprzychylności stające na drodze działaniom młodych w Koszalinie oraz szukali sposobów przeciwdziałania temu. Bardzo interesujące konkluzje zostaną z pewnością poddane szczegółowszej analizie i będą stanowiły „punkt odniesienia” do czynności podejmowanych przez Koszalin 2.0 na przełomie przyszłych miesięcy.

Drugą część warsztatów poprowadził Błażej Papiernik – najmłodszy radny Rady Miejskiej w Koszalinie kadencji 2018-2023. Tematyczna prezentacja pt. „O klimacie dla młodych w Koszalinie” poświęcona była – co korespondowało z poprzednią częścią zajęć – pomysłom mającym na celu aktywizację ludzi młodych w sprawy społeczne. Uczestnicy, którzy wzięli udział w „Warsztatach 2.0”, mogli zapoznać się z ramowymi założeniami m.in. reaktywacji Młodzieżowej Rady Miasta, opracowania programu polityki młodzieżowej dla Koszalina na lata 2021-2025 czy stworzenia Koszalińskiego Inkubatora Młodzieżowych Idei. Ostatni postulat spotkał się z gorącym przyjęciem przez „młodych-aktywnych” – członków Koszalin 2.0.

Kilka warsztatowych godzin przyniosło wiele ciekawych i innowacyjnych pomysłów, z których już część sukcesywnie wprowadzana jest przez nas w życie w ramach funkcjonowania grupy, która niebawem stanie się oficjalnym stowarzyszeniem. Jesteśmy przekonani, że Koszalin 2.0 będzie niebawem wspólnotą, z którą będą się identyfikowali młodzi z różnych środowisk.